Kaj smo se naučili po prvem letu Horizon-a 2020?

Od januarja 2014 do februarja 2015 je bilo potrjenih 1400 projektov. V skupni višini 4,5 milijarde eur. Od navedenega zneska je povprečna višina subvencije nad 80% zaradi česar je program Obzorje 2020 zelo privlačen vir financiranja raziskovalnih in inovacijskih projektov.

Datum objave: 28. 05. 2015

Program Obzorje 2020 je bil ustanovljen z namenom, da dvignejo v Evropski Uniji konkurenčnost ter podprejo vrhunske projekte iz celotne Evrope. Trenutna povprečna stopnja uspešnosti predlogov v Obzorju 2020 je 14,53%. Ta številka je nižja kot v 7. okvirnem programu, kjer je bila uspešnost nekje 18,52%. Do konca februarja so pregledali več kot 26.000 prejetih predlogov.

Od januarja 2014 do februarja 2015 je bilo potrjenih 1400 projektov. V skupni višini 4,5 milijarde eur. Od navedenega zneska je povprečna višina subvencije nad 80% zaradi česar je program Obzorje 2020 zelo privlačen vir financiranja raziskovalnih in inovacijskih projektov.

Kolikšen del sredstev so namenjena slovenskim organizacijam?

V bazi Cordis so objavljeni prvi rezultati in kažejo, da je Slovenija v letu 2014 uspela načrpati skoraj 24 mio eur. Slovenske organizacije so vključene v 112 projektov. Od navedenih projektov so koordinatorji v šestnajstih primerih. Več kot 23% organizacij je podjetij, kar kaže na to, da Horizon 2020 ni samo trdnjava javnih raziskovalnih organizacij temveč je zanimiv tudi za podjetja.

Lekcije prvega leta

Kljub velikim omejitvam je odziv na razpise velik, kar priča o privlačnosti programa tako za raziskovalne inštitucije kot za industrijo. Visoko povpraševanje po sredstvih ustvarja ostro konkurenco, zaradi česar je dobra priprava projektnega predloga zelo pomembna.

Izkušnje pridobljene v preteklem letu:

  • Ne pričakujte, da bo ocenjevalec strokovnjak na vašem specifičnem področju. Ko pripravljate projektni predlog predstavite svoj koncept v bolj globalnem kontekstu.
  • Preden oddate projektni predlog preberite besedilo kot ocenjevalec. Še boljše je, če prebere projekt nekdo, ki ni vključen v pripravo in ima zaradi tega svež pogled na besedilo in doda predloge.
  • Če je le mogoče najdite razpise, ki so odprti v obeh letih, saj si s tem omogočite ponovno prijavo ob neuspehu ali nadgradnjo predloga v primeru uspeha.
  • Dobre mednarodne povezave vam olajšajo sestavo konzorcija ter si povečate možnosti uspeha na razpisih. Vsak od partnerjev na projektu mora prevzeti aktivno vlogo že v času priprave projektnega predloga. Koordinator mora imeti nadzor nad vsemi prejetimi prispevki ter jih uskladiti med seboj.
  • Potrebno je poznati rezultate preteklih odobrenih projektov ter dokazati, da ima konzorcij neposreden dostop do teh rezultatov. Naj vaš projekt omogoča uporabo predznanja iz drugih že odobrenih projektov.
  • Zelo pomembno je, da opredelite ter določite končne uporabnike svojega raziskovalno razvojnega projekta. Ta del mora biti jasen ter mora vključevati tudi finančni potencial projekta.
  • Vsi cilji projekta naj bodo realistični ter morajo temeljiti na zanesljivi metodologiji. Npr. zmanjšanje porabe energije za 70% - potrebno je pojasniti na podlagi katerih podatkov smo prišli do tega cilja.
  • Strateško razmišljanje ter tržni pristop projekta se štejeta za pozitivno.

Kljub povprečnim manjšim možnostim uspeha na razpisih Horizon 2020, smo v lanskem letu dokazali, da se sredstva lahko pridobijo. Naj vaši projekti izhajajo iz strateških ciljev podjetja in čim več se povezujte z dobrimi organizacijami v drugih državah EU, saj vam lahko prinesejo dodatno vrednost na vašem projektu.  

Za nami je tudi uspešno prijavljen projekt v višini 11 mio eur. Lahko vas tudi naučimo. Prijave zbiramo tukaj 

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.