Za mala podjetja roki za Obzorje 2020 tudi v marcu 2015

Do zdaj sta bila že dva roka prijav v novem programu za inovacije in raziskave Obzorje 2020. Slovenska podjetja so oddala nekaj manj kot 140 prijav.

Datum objave: 1. 12. 2014

Instrument za mala in srednja podjetja (MSP), ki sodi v okvir Obzorja 2020, se je začel izvajati marca letos. Program je izključno za MSP, njegov namen pa je podpreti vse inovativne projekte, ki izkazujejo visoko stopnjo razvoja, rasti in internacionalizacije.

Cilj programa za MSP je predvsem pomagati podjetjem premagati razdaljo med raziskavami in razvojem ter komercializacijo inovacij. Do zdaj sta potekla že dva roka za prijavo, in sicer je bilo na drugi prijavni rok oddanih 1.944 prijav, kar je skoraj 800 manj kot na prvem roku. Slovenska podjetja so oddala 67 prijav, medtem ko jih je bilo na prvem roku 71. Razpis ima v letu dni štiri prijavne roke.

Potek prijave

Prijava na razpis poteka v treh fazah, vendar ni pogoj, da se podjetje s svojim projektom prijavi na vse tri. Podjetje, ki je na primer kandidiralo za prvo fazo, se lahko na drugo prijavi šele, ko je predhodna faza končana. Če ima podjetje že izdelan koncept in študijo izvedljivosti, lahko kandidira neposredno za drugo fazo, torej za sredstva za nadaljnji razvoj in prodor na trg.

Predstavitev ideje

Prijava na prvo fazo pomeni predstavitev vaše ideje. Če se bo komisiji vaša ideja zdela inovativna in bo izražala velik potencial rasti, vas bodo pozvali k izvedbi študije izvedljivosti. V njenem okviru je največja višina upravičenih stroškov 71.249 evrov, sofinanciranje pa je 70-odstotno oziroma 50 tisoč evrov. V študiji izvedljivosti preverjate tehnološko in praktično kot tudi ekonomsko upravičenost inovacijske ideje oziroma koncepta.

Predstaviti je treba stopnjo inovativnosti (novih izdelkov, procesov, načrtovanja, storitev in tehnologij ali novih uporab zdajšnjih tehnologij na trgu) za sektor, v katerem naj bi inovacija delovala. Prav tako so dejavnosti v okviru upravičenih stroškov prve faze ocene tveganja, tržne raziskave, udeležba uporabnikov, upravljanje intelektualne lastnine, razvoj inovacijske strategije, iskanje partnerjev, izvedljivost koncepta... Za pripravo te faze projekta imate šest mesecev časa, pri izvedbi pa lahko uporabite tudi zunanje izvajalce, katerih stroški so prav tako upravičeni. Cilj prve faze je izdelava celotne študije izvedljivosti.

Izkazovanje potenciala

V drugo fazo se lahko prijavijo inovativni projekti, ki so že podprti s strateškim poslovnim načrtom in študijo izvedljivosti. Naj še enkrat poudarim, da morajo projekti izkazovati velik potencial v smislu konkurenčnosti in gospodarske rasti. Če je vaš projekt v tej fazi pozitivno ocenjen, se je treba osredotočiti na dejavnosti, kot so predstavitve, preizkušanje, izdelava prototipa, pilotna uporaba rešitev, izdelava končnega produkta, odziv trga in druge dejavnosti, ki bodo omogočile, da vaša inovacija (izdelek, proces, storitev) preide v fazo, zrelo za trg.

Če je potrebno dodatno raziskovanje, je to upravičeno tudi v tej fazi. Višina sofinanciranja v tej fazi je od 0,5 do 2,5 milijona evrov, sofinanciranje pa je v višini 70 odstotkov, lahko tudi stoodstotno, če gre za visoko stopnjo raziskav. Trajanje druge faze je lahko od 12 do 24 mesecev. Pričakovani rezultat druge faze je razvit in končan izdelek, pripravljen za trg.

Tretja faza prijave zajema podporo pri promociji in komercializaciji produkta na trgu. Neposrednega sofinanciranja v tej fazi ni, vendar vam lahko podporo dajo v obliki lažjega dostopa do javnega in zasebnega tveganega kapitala.

Novi rok decembra ter naslednje leto

Na prvem roku je bilo izmed 2.662 prijavljenih projektov, od katerih sta bili ustrezni 2.602 prijavi, odobrenih le šest odstotkov vseh projektov. Naslednji rok je 17.decembra

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.