Vlada z mega ukrepi za omilitev posledic epidemije koronavirusa

Vlada želi z zakonom ohraniti delovna mesta in delovanje podjetij, izboljšati socialni položaj ljudi, likvidnost podjetij, pomagati znanstveno-raziskovalnim projektom za boj z epidemijo in kmetijstvu.

Datum objave: 30. 03. 2020

Vlada bo za ukrepe namenila 3 milijarde evrov. Ukrepi iz zakona bodo veljali od 1. aprila do 31. maja letos z možnostjo podaljšanja do 30. junija letos. Nekateri ukrepi bodo veljali retroaktivno, od 13. marca dalje. Občinam bodo upravičeni stroški, ki nastajajo z epidemijo, povrnjeni iz proračuna.

Zakon mora biti potrjen še v parlamentu, Državni zbor RS bo zakon obravnaval v sredo, 1. aprila 2020.

Povzetek ukrepov

Ukrepi se navezujejo na različna področja. Spodaj povzemamo nekaj najpomembnejših ukrepov, tako za podjetja kot tudi za posameznike.

  1. Delodajalci bodo oproščeni plačila za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za mesec april in maj za tiste zaposlene, ki delajo. 
  2. Delodajalec bo izplačal mesečni krizni dodatek v višini 200 evrov vsakemu zaposlenemu, ki ima plačo nižjo od 2.821,74 evra bruto. Ta dodatek bo oproščen plačila vseh davkov in prispevkov. Ta ukrep ne velja za neposredne in posredne uporabnike državnega in občinskega proračuna ter finančne in zavarovalniške dejavnosti, ki spadajo v skupino K po standardni klasifikaciji dejavnosti.
  3. Delodajalci, ki jim bodo prihodki v prvem polletju upadli za več kot 20 odstotkov glede na isto obdobje 2019, bodo upravičeni do povračila nadomestil plač delavcem, ki so na čakanju ali so odstotni zaradi višje sile, v višini 80 odstotkov, država bo krila tudi prispevke.
  4. Nadomestilo obveznega zdravstvenega zavarovanja se krije iz sredstev obveznega zdravstvenega zavarovanja (OZZ). Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije povrne delodajalcu izplačano nadomestilo v 60 dneh po predložitvi njegove zahteve za povračilo nadomestila OZZ oz. izplača samostojnemu zavezancu nadomestilo OZZ v 30 dneh po predložitvi njegove zahteve za izplačilo nadomestila OZZ. Zahteva se vloži elektronsko pri Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije najpozneje do 30. septembra 2020.
  5. Obroka predhodne akontacije dohodnine od dohodka, doseženega z opravljanjem dejavnosti in obrokov akontacije davka od dohodkov pravnih oseb za leto 2020, ki dospejo v plačilo v obdobju po uveljavitvi tega zakona do 31. maja 2020, se ne plača.
  6. Upravičencu, ki zaradi epidemije ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno zmanjšanem obsegu (samozaposleni in kmetje) je namenjena izredna pomoč v obliki mesečnega temeljnega dohodka.
  7. Samozaposlene osebe, ki so na dan uveljavitve tega zakona v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključene na podlagi prvega odstavka 15. člena in prvega odstavka 16. člena ZPIZ-2, in kmetje, ki so v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključeni na podlagi 17. člena ali petega odstavka 25. člena ZPIZ-2 in ne izpolnjujejo pogojev za obvezno vključitev v obvezno zavarovanje tudi na kakšni drugi podlagi, so za mesec april in maj 2020 oproščeni plačila prispevkov za vsa obvezna socialna zavarovanja v celoti.
  8. Za dolžnike kreditnih ali drugih obveznosti, sklenjenih na podlagi zakona o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb in zadrug v težavah, je predviden odlog plačila obveznosti iz kreditne ali druge pogodbe za 12 mesecev.
  9. Tudi za kreditojemalce, ki najemajo kredit pri SPS (Slovenski podjetniški sklad) ali Regionalnem razvojnem skladu iz Ribnice, lahko velja odlog plačila za 12 mesecev.
Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.