Spodbujanje zelenega okrevanja v EU: Komisija bo v projekte za inovativno čisto tehnologijo vložila milijardo evrov

Sklad za inovacije bo financiral prelomne tehnologije na področju energije iz obnovljivih virov, energetsko intenzivnih panog, shranjevanja energije ter zajemanja, uporabe in shranjevanja ogljika. Zeleno okrevanje bo spodbudil z ustvarjanjem lokalnih delovnih mest, ki bodo varna tudi v prihodnosti, z utiranjem poti podnebni nevtralnosti in z okrepitvijo vodilnega položaja Evrope na tehnološkem področju v svetovnem merilu.

Datum objave: 3. 07. 2020

Sklad za inovacije bo za obdobje 2020–2030 dodelil približno 10 milijard evrov iz prodaje pravic na dražbi v okviru sistema EU za trgovanje z emisijami, poleg tega pa tudi neizplačane prihodke iz predhodnika sklada za inovacije, tj. programa NER300.

Prvi razpis bo zagotovil finančna sredstva v višini milijarde evrov za obsežne projekte na področju čistih tehnologij, s katerimi bodo pomagali premagati tveganja, povezana s komercializacijo in obsežnimi predstavitvami. Ta podpora bo novim tehnologijam pomagala doseči trg. Pomoči pri razvoju obetavnih projektov, ki še niso pripravljeni za trg, je namenjen ločen proračun v višini 8 milijonov evrov.

Razpis je odprt za projekte v upravičenih sektorjih iz vseh držav članic EU, Islandije in Norveške. Sredstva se lahko uporabijo v sodelovanju z drugimi javnimi pobudami za financiranje, kot so državna pomoč ali drugi programi financiranja EU. Projekti se bodo ocenjevali glede na njihov potencial za preprečevanje emisij toplogrednih plinov, inovacijski potencial, finančno in tehnično zrelost ter potencial za širitev in stroškovno učinkovitost. Rok za oddajo prijav je 29. oktober 2020. Projekti se lahko prijavijo prek portala EU za financiranje in razpise, kjer je na voljo več podrobnosti o celotnem postopku.

Izvršni podpredsednik Komisije Frans Timmermans je povedal: „Ta razpis za zbiranje predlogov smo objavili v ravno pravem času. EU bo vložila milijardo evrov v obetavne, za trg pripravljene projekte, kot so čisti vodik ali druge nizkoogljične rešitve v energetsko intenzivnih panogah, na primer sektorjih jekla, cementa in kemikalij. Podpirali bomo tudi shranjevanje energije, rešitve v zvezi z omrežji ter zajemanje in shranjevanje ogljikovega dioksida. Te obsežne naložbe bodo v pomoč pri ponovnem zagonu gospodarstva EU in omogočanju zelenega okrevanja, ki bo privedlo do podnebne nevtralnosti v letu 2050.“ (Vir: https://ec.europa.eu/)

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.