Inovativni projekti na rdeči preprogi EU razpisov

Vodenje priprave inovativnih projektnih predlogov za prijavo na razpise za pridobivanje nepovratnih sredstev je ena izmed najbolj skrivnostnih, a hkrati zanimivih poslovnih panog. V teoriji so delovne naloge inovacijskega EU projektnega vodje jasno opredeljene, v praksi pa pogosto naletimo na napačna namigovanja glede tega kaj sploh počnemo in kako to počnemo.

Datum objave: 6. 04. 2019

Vas zanima kako očediti inovativne projekte da zablestijo na rdeči preprogi EU razpisov in kje se skriva njihova izvorna lepota?

Na začetku razbijmo nekaj splošno znanih mitov. Vloga inovacijskih EU projektnih vodij ni samo pretipkavanje informacij od strank v ustrezna poglavja projektnega predloga, brez da bi jih ostro in konstruktivno revidirali. Po drugi strani pa nismo tu, da spišemo celotni projektni predlog sami. Mnogi podjetniki nas kontaktirajo s prepričanjem, da se s podpisom pogodbe o sodelovanju njihovo delo konča. No, ne pod našim nadzorom! Izkazalo se je, da vaša vizija in ideje štejejo največ. Naše poslanstvo je, da jih v tesnem sodelovanju z vami pretvorimo v jedrnato predstavitev – kvaliteten projektni predlog.

Čeprav se snovanja vsakega projektnega predloga lotevamo personalizirano, naša metodologija dela temelji na šestih korakih.

1. Ocena inovacijskega potenciala

Pred pripravo projektnega predloga je nujno preveriti, kako inovativna vaša ideja sploh je. Predstaviti nam morate, kaj dela vaša konkurenca, mi pa pripravimo konkurenčno analizo spleta in predhodno odobrenih projektov. Če je vaša ideja resnično izjemna v primerjavi z alternativami, smo pripravljeni za naslednji korak.

2. Spoznavanje projektnega predloga

Na našem prvem »brainstorming« srečanju vam predstavimo projektni predlog, njegova poglavja in vam damo začetne usmeritve za ustvarjanje vsebine. Na to srečanje so povabljeni vaši najboljši strokovnjaki s področja tehnologije, marketinga in prodaje ter financ, ki bodo del projektne skupine v celotnem obdobju snovanja projektnega predloga. Prav tako postavimo osnovna pravila za naše sodelovanje, časovnico, dolžnosti, proces dela in delovne metode.

3. Oblikovanje prvega osnutka projektne prijavnice

Verjamemo, da ste med razvojem vaše inovacije že pripravili kakšne predstavitve, študije, morda tudi poslovni načrt. Vsi ti dokumenti dragoceno prispevajo k prvem osnutku projektnega predloga – t.i. »surovega« besedila. Naša vloga je, da ga začinimo – besedila analiziramo, ocenimo kje so potrebne izboljšave in kako vas bomo vodili naprej. Potem pa vam postavimo veliko (VELIKO) zelo detajlnih vprašanj.

4. »Pingpong« projektnega predloga

Analiza začetnega osnutka in številna vprašanja vas znajo dodobra prestrašiti. Marsikdo se tudi vpraša, zakaj se je sploh želel prijaviti na razpis, če je priprava projektnega predloga očitno nepotrebna dodatna obveznost in zaveza, v že tako natlačenem urniku. Toda, takoj za nekaj minutnim razburjanjem sledi spoznanje, da dejansko želite, da razpisnik prepozna potencial vaše inovacije in jo nagradi z dodatnim denarjem (nepovratnimi sredstvi) za njen razvoj. S tem, ko vas izzovemo, se vaše razmišljanje začne spreminjati, vaša inovativnost dobi nove razsežnosti in širši kontekst, razmišljati pričnete o njenih vplivih na okolje in družbo kot celoto. Vaša notranja razodetja in naše usmeritve k potrebnim izboljšavam predstavljajo pomembno osnovo oblikovanja projektnega predloga. Ta proces (seveda, brez razburjanja) se nadaljuje, dokler nismo popolnoma zadovoljni s zgodbo, ki jo sporočamo v projektnem predlogu.

5. Češnjica na torti

Kot veliki oboževalci estetike, si še posebej prizadevamo, da bi bil vaš projektni predlog (če le to razpis dovoljuje) tudi vizualno privlačen. Tako skupaj ustvarimo infografike, poiščemo ustrezni slikovni material in poudarjamo pomembne elemente vaše inovativne zgodbe. Projektni predlog mora biti odličen tako po vsebinski, kot tudi po grafični plati.  

6. Oddaja projekta in pričakovanje ocene

Ko je projektni predlog »spoliran«, ga oddamo. Sedaj je čas, da ocenjevalci opravijo svojo čarovnijo. Tako po nekaj mesecih (odvisno od razpisa) prejmete poročilo o oceni projektnega predloga. Čestitate si lahko ne glede na to, ali je odobren ali ne. Namreč, oblikovanje visokokakovostnega projektnega predloga je veliko več kot le vstavljanje visokoletečih besed in grafik, za katere menite, da bodo prepričali ocenjevalce. Proces razmišljanja in izzivi, ki vam jih bomo postavljali, vas bodo privedli do novih sklepanj in spoznanj o vašem poslovanju, ki bodo okrepili rast in dodano vrednost vašega podjetja. Kaj več si sploh lahko želite?

Avtor: Tea Markotić

Vodja EU projektov, Tiko pro

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.